Artikkel

Ny energimerking for boliger: Fordel med vedfyring

Publisert: 30/01/2025
Av: Øyvind Stranna Larsen

Myndighetene arbeider nå med å innføre ny energimerking for boliger.

Her vil boligene få bedre energikarakterer jo mindre strøm-effekt de benytter. Vedfyring reduserer jo dette effektuttaket, og boliger med ildsted vil derfor komme bedre ut enn tidligere.

Forbrukerne har etter hvert blitt godt kjent med energimerkingen som benyttes både for boliger og elektriske artikler. Jo høgere opp på energiskalaen karakteren er satt, jo bedre. Ved omsetning av boliger legger ofte kjøperne stor vekt på energimerkingen, dårlig karakter betyr økte utgifter til oppvarming.

Da energimerkeordningen ble innført i 2010 var det et viktig mål å motivere til omlegging til fornybare energikilder. Det er i dag lite fossil energi igjen i bygningssektoren, og et totalt forbud mot bruk av fossil fyringsolje i mange bygninger er innført. Målet om omlegging til fornybare energikilder er derfor ifølge Enova i stor grad oppnådd. Enova  foreslår  derfor  at dagens oppvarmingskarakter utgår og at det innføres ett energimerke som beregnes ut fra energi og effekt. Enova anbefaler at en vurdering av byggets effektbelastning skal inkluderes i energimerke-ordningen. Dette for å sikre  best  mulig  utnyttelse av  allerede  eksisterende  infrastruktur,  og  derved begrense behovet for investering i nye, store strømlinjer. Enova anbefaler derfor at elektrisk effektbelastning bør inngå i beregningen av energimerket.

I desember 2019 leverte Enova en rapport til Olje- og energidepartementet med flere mulige forbedringer av energimerkeordningen for bygninger. Departementet la rapporten ut på høring med frist i mai i år, og arbeider nå med endring av energimerkeforskriften. Når endringene blir gjennomført avhenger av departementets forskriftsprosess. Hvis det ikke dukker opp noe uforutsett regner man med å ha satt i verk endringene i løpet av 2021.

 

© 2025 Norsk Ved - Forum for vedprodusenter AS. Org.nr: 918 090 495